DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.03.2016 10:55:08 

Archer Acon Áres Šamarkan

Úprava srsti

Úprava srsti...

Převzato ze stránek Moravskoslezského klubu anglických ohařů:

 

Péče o srst a výstavní úprava srsti



    O srst setra je nutné pečovat již od raného věku. Nejdříve preventivně, později proto, aby nedošlo ke zplstnatění delší srsti a pro udržení charakteristických vlastností - hedvábného vzhledu a hebkosti.

    Pravidelnou péčí předcházíme plstnatění a tvorbě nerozčesatelných "cucků". Proto setříka češeme alespoň jedenkrát za týden. Častější pročesávání pak směřujeme do období línání, tj. v jarním a podzimním období. Odumřelá srst se totiž může hromadit a pokud ji neodstraníme, vznikají již zmíněné plstnaté chuchvalce. Do "cucků" se pak zachytávají různé nečistoty, jako jsou semínka trav, větvičky apod., a mohou vznikat zdravotní potíže, záněty kůže, následně lysiny…

    Pro česání používáme rozčesávací kartáče, hřebeny se zuby v různých rozestupech, drátěné kartáče a "hrabičky", antistatické a masážní kartáče aj.

    Před vlastním stříháním je nutné provést několik úkonů:
    1) Psa řádně vykoupat ve speciálním šamponu na dlouhou nebo jemnou srst. Nejšetrnější je norkový šampon, který kromě umytí dodá srsti i kůži potřebné vitaminy, lesk a pružnost. Pro snadnější rozčesání je možné také použít speciální "psí kondicionér".
    2) Po koupeli je vhodné srst vysušit fénem, jinak může kudrnatět, což je nežádoucí.
    3) Pořádně vyčesat všechny nečistoty, spojené chuchvalce, odumřelou srst.

    Úpravu provádíme nejlépe 2 týdny před konáním výstavy. To proto, aby srst stihla částečně dorůst a zakrýt případné zuby způsobené strojkem a nepřirozené střihy ostrými nůžkami.

    Samotná výstavní úprava srsti je totožná pro všechny typy setrů - anglického, irského, irského červenobílého i gordonsetra. U obou typů irského setra je nutné brát na zřetel, že při ostříhání svrchní mahagonové části vykoukne světlejší podsada.

Na úpravu budeme potřebovat následující nástroje:
    - kvalitní holící strojek (ty levnější srst nejsou schopny ostříhat nebo ji zacuckají a zničí)

    - ostré rovné nůžky
    - efilační nůžky
    - trimovací nůž
    - hřebínek, kartáč
    - stůl pro snadnější manipulaci se psem, případně speciální "stříhací a trimovací stůl" se stolním držákem a poutkem pro uchycení vodítka

Holícím strojkem holíme slecha, krk a tlapky.
Nůžkami stříháme tlapky, vlajku na ocase, upravujeme srst v oblasti břicha, kalhoty na zadních nohách a dlouhou srst na zadní straně předních končetin.
Efilačními nůžkami upravujeme srst pod oháňkou kolem konečníku, aby se utvořila splývavá linie "kalhot", případně prostříháme srst na slechách a jejich okraje.

Postup:

    Vyholíme krk v přední části od hrudní kosti až k hlavě. Plynulý přechod mezi oholenou krátkou a dlouhou srstí na krku upravíme efilačními nůžkami nebo delším nástavcem na holícím strojku. Cílem je zvýraznit dlouhý suchý krk, který je požadován standardem.

   Upravíme srst na slechách. Zde máme hned několik možností. Tu správnou vybereme podle celkového vzhledu a poměru hlavy k tělu.
- Uši z vnější strany vyholíme celé a kraje ucha upravíme efilačními nůžkami, aby nevznikl nepřirozeně rovný okraj.
- Pokud má pes pěknou a harmonickou hlavu i s osrstěnými slechy, je možné je nechat s dlouhou srstí. Vnější stranu prostříháme efilačními nůžkami kvůli prořídnutí srsti, rovněž upravíme okraj.
- Další možností je vyholit srst na slechách z poloviny. Směrem od hlavy zkrátíme srst tak, aby ve spodní polovině až třetině zůstala v původní délce. Opět upravíme okraje efilačními nůžkami. Tento střih hlavu opticky ztíží a prodlouží, vykreslí tvar lebky a týlní hrbol.

Pro všechny tři možnosti je potřebná úprava vnitřní strany ucha. Je důležité vystříhat nebo vyholit srst především u vchodu do ucha, a to především ze zdravotního hlediska - psu se tak nezapaří zvukovod a nevznikají záněty.
Dále je nutné vyholit místo tetovacího čísla, aby ho bylo možné v případě potřeby zkontrolovat.

Stejně tak ve všech způsobech úpravy srsti na slechách musíme plynule vyholit nebo prostříhat srst v přechodu slecha a hlavy tak, aby nikde nepřečníval přebytečný chlup a pes nevypadal neupraveně.

Omlouváme se za kvalitu fotografie, časem jí vyměníme za kvalitnější Omlouváme se za kvalitu fotografie, časem jí vyměníme za kvalitnější Omlouváme se za kvalitu fotografie, časem jí vyměníme za kvalitnější Omlouváme se za kvalitu fotografie, časem jí vyměníme za kvalitnější

    Úprava tlapek spočívá ve vyholení srsti mezi polštářky prstů ze spodní strany a prostříhání mezi prsty (to je opět z optických i zdravotních důvodů - je menší pravděpodobnost zachycení semínek trav nebo drobných větviček a také zamezení zánětů). Vrchní stranu pak ostříháme nůžkami tak, aby vznikla upravená tzv. "kočičí tlapka".


Přední končetiny ještě vyholíme ze zadní strany od dlaně až po pátý prst a na zadních končetinách můžeme oholit nebo ostříhat efilačními nůžkami celý nárt (od zadní tlapky až po patu).

    Kořen ocasu zvýrazníme prostříháním chlupů vedle a pod ocasem efilačními nůžkami. Vlajku na ocase zastřihneme tak, aby se od kořene po špičku ocasu postupně zužovala a dlouhá srst vytvářela plynulou linii.

Další úprava je možná v oblasti břicha - pokud má pes v této oblasti dostatek dlouhé srsti, ostříháme ji nůžkami tak, aby byla zvýrazněna spodní linie břicha, hloubka hrudníku a štíhlost jedince.


    Pokud se Vám i přes upravenost slech i krku zdá hlava příliš "rozcuchaná", je možné oholit vousy na čenichové partii. K tomu je také podmínkou dostatečně velká hlava v poměru k tělu.

    Naší snahou je ostříhat všechny patrie těla symetricky a je nutné volit střih podle konkrétního jedince. Každý z našich čtyřnohých miláčků je jedinečný a co je pěkné u jednoho, nemusí být už tak vhodné u pejska druhého.


Pokud si na úpravu svého psího miláčka netroufáte, můžete si jej nechat ostříhat v "profesionálním psím salonu" - dnes už je jich po republice nepřeberné množství. Je nutné se ale objednat dopředu a holiče upozornit, o jaké plemeno se jedná a také, že máte zájem o výstavní úpravu. Ne každý má s tímto zkušenosti, a tak možná budete muset obvolat takovýchto holičů vícero, případně navigovat, kde a jak srst ostříhat.